Pinochetův případ poškodil pověst britské justice, přiznal britský Nejvyšší soudce
Chaos v britské Horní sněmovně, když lordi-soudci rozhodovali o tom, zda má či nemá bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet imunitu, poškodily pověst britského soudnictví, konstatoval britský Nejvyšší soudce Lord Irvine of Lairg.
Uvedl, že je zapotřebí vypracovat nových procedur, aby se nemohlo opakovat to, že bylo nyní v podstatě anulováno rozhodnutí lordů-soudců, podle něhož Pinochet nemá v Británii imunitu a měl by být vydán k soudnímu stíhání do Španělska.
Nová skupina soudců z Horní sněmovny totiž v minulých dnech rozhodla, že o Pinochetově případu bude nutno rozhodovat v Horní sněmovně znovu, poté, co vyšlo najevo, že jeden člen původního rozhodovacího soudcovského týmu, lord Hoffman, byl vedoucím představitelem charitativní organizace, spojené s Amnesty International.
Lord Irvine konstatoval, že v budoucnosti se soudcovské týmy v takovýchto případech budou muset sejít předem a předem rozhodnout, zda by účast některého z nich při rozhodování o daném případu mohla vyvolat dojem, že jde o střet zájmů. Pokud by tomu tak bylo, předseda soudcovského výboru musí zajistit, aby při rozhodování v soudcovské skupině takový soudce nezasedal.
Lord Irvine také uvažuje, zda by nemělo být v budoucnu jmenování nových soudců být podřízeno veřejné kontrole. Lord Irvine chce znovu zkoumat návrh, podle něhož by vznikla komise pro jmenování soudců, v níž by kandidáty na soudcovský úřad vybírali laičtí členové veřejnosti. V současnosti jsou soudci - lordi jmenování královnou na doporučení premiéra. Irvine přiznal, že jakmile vejde od roku 2000 v platnost zákon o lidských právech, britští soudci budou pravidelně muset rozhodovat o politicky citlivých záležitostech.