Severní Irsko: mírový proces dospěl do stavu hluboké krize
Severoirský mírový proces - v důsledku hlavně nepružnosti protestantských i katolických politiků - se dostal do velmi vážné krize, a to zrovna v den, kdy měla být vytvořena exekutiva pro sdílení politické moci v této provincii.
Britská ministryně pro Severní Irsko Mo Mowlamová oznámila v londýnské Dolní sněmovně, že se britský premiér Tony Blair a irský Taoiseach (premiér) Bertie Ahern sejdou příští týden k diskusi o tom, jak dál pokračovat s loňskou mirovou Dohodou z Velkého pátku, která se nyní dostala do slepé uličky.
Schůze, během níž měla být vytvořena nová exekutiva, se stala fraškou, protože se ji na poslední chvíli rozhodla bojkotovat Ulsterská unionistická (protestantská) strana. Zároveň odstoupil na protest proti tomuto nejnovějšímu, deprimujícímu severoirskému vývoji náměstek šéfa katolické severoirské Sociálně demokratické a labouristické strany Seamus Mallon.
Šéf severoirských unionistů David Trimble uvedl, že prý mírový proces "nezkrachoval", ale byl jen "zaparkován". Dodal, že si prý protestantští unionisté musejí celou věc přes léto "rozmyslet".
Katolická organizace Sinn Féin a její prezident Gerry Adams obvinil unionisty, že mají "mentalitu jihoafrické bělošské menšiny před zrušením apartheidu, která odmítá změnu" a požadoval, aby David Trimble odstoupil. Katolická IRA se sice nechtěla vzdát svých zbraní, ale činitelé Sinn Féinu konstatují, že rozhodnutí protestantských unionistů rozbít mírový proces "nemá nic společného s otázkou odevzdání zbraní" a bylo prý učiněno čistě "na sektářské bázi".