Zeď, plot a policie
Spořádaní občané v Matiční ulici jsou konečně uchráněni hluku a nepořádku, a to hned trojnásobně: betonovou zdí, drátěným pletivem a desítkou městských policistů.
Problém je v tom, že zatímco oni vychutnávají chvíle pohody, na nás ostatní Evropa pohlíží s neskrývaným pohrdáním.
Nic proti diskusi, zda právem, anebo neprávem - debata zda se nám křivdí anebo zda jsme doopravdy odporní, určitě není zbytečná.
Neměla by ale asi trvat dlouho. Kromě důležité otázky lidských práv, ať už těch spořádaných občanů, anebo lidí s tmavou pletí, jde totiž i o peníze.
Zeď v Matiční ulici stojí mezi Českou republikou a Evropskou komisí. Ta slovy svého předsedy říká, že Evropa nikdy nepřipustí nové zdi oddělující evropské občany.
Zpráva je to jasná: Buďto zeď, anebo unie a na tom sotva co změní neštěmický starosta, který má odpůrce své zdi za neinformované a předpojaté.
Když jde o státní zájem a v sázce je příští prosperita, anebo naopak příští nouze miliónů občanů, je pochopitelné, že věc projednává vláda a parlament se záměrem ututlat mezinárodní ostudu a zabránit nepříjemným následkům.
Evropská komise by se ovšem neměla spokojit s tím, že pod pohrůžkou našeho nepřijetí do unie vynutí odstranění několika betonových sloupků a panelů.
Poctivější by bylo podmínit naše přijetí tím, že primátor Hruška a starosta Tošovský nahlédnou svůj dosavadní postoj jako chybný a za zeď se omluví.
Protože pokud jsou přesvědčeni, že udělali správnou věc a v tomto názoru je podporuje většina občanů, nemáme v Unii co dělat.
Podnikatelé kteří zkrachují v nerovné konkurenci, a lidé kteří na svých příjmech pocítí jaké to je žít na periferii bohaté Evropy ať prominou. V Evropské unii jde i o peníze, ale nejen o ně.
Vysílá se v pátek 15. října ráno.
Poznámka JČ: Jak čtenáři vědí, rasismus energicky odmítám. Jenže není Evropská unie tak trochu pokrytecká? Že by ve Francii, členské zemi EU, vůbec neexistoval rasismus, s tak silným Le Penem, že by neexistoval v Rakousku, s Haiderem, že by neexistoval v Británii, viz to, co dělají tamější obyvatelé proti často ztraumatizovaným a ve svých domovských zemích - diktaturách mučeným uprchlíkům, žadatelům o asyl? Jak psal před časem jeden čtenář Britských listů - ne že by to bylo správné: bohaté čtvrti ve Spojených státech se oddělují od ostatního světa ostnatým drátem a bezpečnostními kamerami, a nikomu to kupodivu nevadí... jsou to soukromé pozemky. Vadí tady to, že se od svých spoluobčanů chtějí rasisticky segregovat v Matiční ulici jen chudí lidé?
Jde o velmi složitý problém se spoustou otázek. Myslím, že se to nedá vyřešit prostě tím, že se činitelé, stavějící v Ústí zeď, před Evropskou unií skloní a omluví se jí. Jde o vážný, zakořeněný problém, v němž se snoubí rasismus mnoha Čechů, asociální chování některých občanů, napětí mezi českou a romskou komunitou - problém je nutno trpělivě a pomalu rozbírat a sdělovací prostředky na Západě i na Východě by si měly asi dát velký pozor aby ke škodě věci problém nestereotypizovaly...