Nemocniční strava
Ředitelka největší nemocnice obvinila ministra zdravotnictví, že ji přinutil podepsat nevýhodný kontrakt. Přinucení prý spočívalo v tom, že pan ministr hrozil kontrolou a jeho náměstek odvoláním z funkce, pokud zruší výběrové řízení na firmu, která má v Motole zajišťovat stravování.
Ministr prohlásil, že ředitelka Rögnerová bude mít s dokazováním svých tvrzení problémy, a míní ji zažalovat pro pomluvu.
Když jde o veřejné zakázky, občas jsme svědky nespokojenosti těch, kteří neuspěli.
Kdyby si na rozhodnutí komise stěžovala firma GTH, která dosud v Motolské nemocnici vaří, bylo by to normální.
Třeba bychom vyslechli námitku, že za těch dvaadvacet miliónů, které konkurence nemocnici naúčtuje navíc, by i poražená firma jistě uměla pacientům a zaměstnancům nabídnout nejrůznější speciality.
Vítězná firma byla vybrána komisí, ve které většinu tvořili lidé z ministerstva zdravotnictví. Ti pak nepřihlíželi pouze k ceně, ale také k průhlednosti účetnictví a především k referencím o dosavadním působení firmy.
Nejlepší reference pak členové komise shledali u firmy Ara mark, která jim vaří a zřejmě chutně na ministerstvu zdravotnictví.
Ředitelka se domnívá, že členové komise mohli být uplaceni, ale mohlo to být jednoduše tak, že se rozhodli zcela nezištně dopřát pacientům a personálu stravu, kterou si sami chválí.
Problém je pak jedině v tom, že co vybrali, nebudou platit, a na čem bude nemocnice muset ušetřit, je zřejmě netrápí.
Tady se ovšem nabízí otázka, proč se vlastně ministerstvo vnucuje se svou drahou stravou nemocnici, a proč naopak neodebírá levnější nemocniční stravu?
Místo soudní pře by měla být zřízena výběrová komise na stravování ministerských úředníků a usednout by v ní měli pacienti z Motola.
25. října 1999.