Dvě témata, osm hostů, šedesát promarněných minut
Rozpaky z nového moderátora pořadu ČT V pravé poledne sílí
"Dnes vám chceme nabídnout, doufám že, příjemnou změnu. V hodinové diskusi se budeme zabývat ne jedním, ale dvěma tématy: tím prvním nemůže být nic jiného než současná situace v Investiční a poštovní bance; v druhé polovině, už v jiném složení diskutujících hostů, se budeme zabývat svobodou projevu a svobodným přístupem k informacím na pozadí dvou kontroverzně přijímaných knih - Mein Kampf a KATO, s podtitulem Příběh opravdového člověka," zahájil v charakteristicky rozšafném, pomalém a stále dost netelevizním stylu Antonín Zelenka své druhé vystoupení na obrazovce České televize.
Proti minulému týdnu došlo v Zelenkově projevu k určitému pokroku: hovořil poněkud rychleji a své hosty už nevyvolával jménem jako učitel žáky. Témata byla ovšem složitější a bylo jasné, že zejména první téma bez důkladné přípavy vyšumí do ztracena a divák od obrazovky odejde s oprávněným pocitem, že si z něj televize udělala dobrý den.
Ekonomický novinář nemá v našem diskusním pořadu co dělat - této letité zásadě se Zelenkův tým nezpronevěřil ani tentokrát. Proti ministru financí Mertlíkovi a zástupci centrální banky Niedermayerovi usedla proto Libuše Benešová, senátorka za ODS (nevěděl jsem, že paní Benešová je fundovanou odbornicí přes bankovnictví) a bývalý ministr financí Tošovského vlády a nynější poslanec Unie svobody Ivan Pilip.
Úvodní materiál (komentář k němu namluvil sám Antonín Zelenka) byl, jak se dalo očekávat, upovídaný, neadresný a povrchní. Ve stejném duchu pokračovala debata. Ministr Mertlík se do kamery neustále ušklíbal a za celých třicet minut neposkytl divákům jedinou cennou informaci, kromě spekulací, kolik by krach IPB stál, nebýt moudrého rozhodnutí ČNB o nucené správě.
Když Mertlík začal Libuši Benešové hrozit trestním stíháním (což v době vyšetřování "ministerských nepřátel" Vachalovského a Boka není tak úplně nevinná hrozba), moderátor nebyl vůbec schopen reagovat a ze strachu, že by debata mohla být zajímavá, úslužně posunul téma jinam. Ivan Pilip se držel při zdi, Libuše Benešová - evidentně indisponovaná svou neodborností v probírané tematice - svá vystoupení formulovala spíš obecně, jako svého druhu nezávaznou stranicko-volební agitaci.
Před svou první volbou americkým prezidentem řekl George Bush do kamery: "Read my lips: no new taxes (Odezírejte mi ze rtů - nebudou žádné nové daně)", a americká média to pak opakovala do omrzení kdykoli se zdálo, že slib bude (opět) porušen. Zemanův (mimochodem extra-hloupý) předvolební výrok "ani korunu do bank" jsme z České televize neslyšeli jinak než v parafrázi ani jednou. Místo toho se včera v televizní debatě nehorázně a nekontrolovatelně žvanilo.
Charakteristické je, že za celou dobu nepadlo ani jedno jméno konkrétní osoby spojené s vývojem v IPB a s jejími potížemi. Procházka? Tesař? Vazby banky na TV Nova a na špičky ODS? Konkrétní příklady tunelů v bance? Takové otázky diskutujícím evidentně nebyly po chuti a Česká televize vyšla opozičně-smluvnímu přání plně vstříc: někdo možná udělal chybu, ale už je to za námi, dohodli jsme se a ty, občane, můžeš nejvýš mlčet a celé představení nám pak ze svých daní zaplatit.
Druhá půlhodinová debata slibovala otevřený střet mezi vydavateli indexové literatury a jejich protivníky. Nic takového se ale nekonalo: ani vydavatel Zítko, ani Přemysl Vachalovský/John Bok nebyli panem Zelenkou shledáni salonfähig a do debaty byli připuštěni pouze poslední dva jmenovaní, a to jen v krátkém předtočeném šotu.
Fraška, která se na obrazovce odehrála, pak pamětníkům musela dát vzpomenout debatní pořady o Chartě 77. Jediný zajímavý dotaz přišel od telefonujícího diváka: četli všichni čtyři diskutující pánové Mein Kampf a pokud ano, proč v tom tedy brání ostatním? Přeuctivý moderátor pořadu ovšem na odpovědích ani u jednoho účastníka netrval.
Pokrok proti Prorokovým debatám? Ta nuda je teď sice mnohem větší, ale, řekl bych, jaksi kultivovanější...