Miloš Rejchrt psal o Prorokovi do Lidových novin
Jan Čulík
Člen Rady České televize, evangelický duchovní Miloš Rejchrt, uveřejnil v sobotu v Lidových novinách (zde článek o odvolání Romana Proroka.).
Článek zahrnuje některá pozoruhodná tvrzení, z nichž vyplývá - aniž by chtěl zpochybňovat předchozí Rejchrtovy zásluhy a odvahu chartisty - že bohužel Miloš Rejchrt televizi moc nerozumí a o to méně, jak se zdá, rozumí politice.
Miloš Rejchrt například píše:
"Komunikace s vrcholnými politickými představiteli je v případě generálního ředitele součástí jeho agendy a není důvod, proč by měl o svých telefonních hovorech s nimi podávat hlášení komukoliv."
Generální ředitel veřejnoprávní televize by právě měl udržovat "clear blue water" - velký odstup od jakýchkoliv šéfů politických stran, má-li se vyhnout podezření, že s nimi vstupuje v nepřípustné politické spiknutí. O čem, pane Rejchrte, mohou předsedové politických stran a ředitel veřejnoprávní televize spolu smysluplně hovořit! Proč byla ustavena Rada ČT - domníval jsem se, že mj. právě jako prostředek ke komunikaci veřejnosti (včetně politiků) s televizí...?
Jakmile se začne generální ředitel ČT vybavovat s politiky, okamžitě se otevře podezření, že si s nimi něco dohodl. Každý telefonní rozhovor od šéfa politické strany je potenciálně zneužitelný k vyvíjení nátlaku - i třeba podprahového - na ředitele ČT. Právě v případě Václava Klause bylo zjevné, že nátlak vůbec nebyl podprahový. Klaus si neměl právo stěžovat Chmelíčkovi na Proroka - právě protože má obrovskou moc - ale měl právo požadovat, aby ČT stáhla chybnou upoutávku.
Napíše-li Miloš Rejchrt: " není důvod, proč by měl o svých telefonních hovorech s [šéfy politických stran] podávat [ředitel ČT] hlášení komukoliv", je jasné, že tenhle člověk nemá v Radě ČT vůbec co dělat. Veřejnost má přece plné právo vědět, co ředitel ČT peče s politiky.
Další zvláštní výrok Miloše Rejchrta:
"Post moderátora tak prekérního pořadu, jako je V pravé poledne, není na doživotí. Po stránce pracovněprávní je odvolání Romana Proroka nenapadnutelné."
Ale jistěže může být moderátor jakéhokoliv pořadu odvolán. Vypovídá to však mnohé o kultivaci profesionality a kultury českých debatních politických programů, když ČT odvolá moderátora pořadu V pravé poledne zbrkle neosobním e-mailem v pondělí po vysílání a nemá za něho náhradu. Představa, že Jiří Hodač odvolal (jistě velmi nedokonalého) Proroka proto, aby zlepšil úroveň pořadu V pravé poledne ZROVNA po soustředěném útoku Václava Klause je nepřesvědčivá. Přijmeme na okamžik, že to Hodač skutečně udělal jedině z interních profesionálních důvodů. V tom případě bylo od nejméně nesmírně neohrabané, že to udělal ZROVNA po telefonátech Václava Klause - a ještě neobrabanější a zbrklejší bylo, že neměl připravenou a dlouhodobě nazkoušenou novou verzi pořadu V pravé poledne s novým moderátorem. TAKTO (bez dlouhodobější přípravy nové verze pořadu v zákulisí televize) s v žádném případě špatný pořad nezlepšuje. Je to nepřesvědčivé.(JČ)