Privatizace ČEZ
Jestliže se vláda rozhodla, že bude privatizovat elektrárenskou akciovou společnost ČEZ spolu s podíly v šesti distribučních společnostech v celku, jistě je to řešení výhodné. Alespoň pro vládu, která odhaduje zisk sto miliard korun. Pro občany by možná bylo výhodnější, kdyby vláda sice utržila méně, ale ve výrobě a distribuci elektřiny kdyby diktát monopolu byl vystřídán konkurencí.
Konkurence monopolů řešením nebude. Bezpečně se domluví, aby žádný neprodělal. Snad aby slabost většiny našich ministrů pro monopoly nebyla zcela zjevná, stanovila vláda pro privatizaci kritéria.
Jedním z nich bude optimální cena elektřiny pro konečného uživatele. Jak si vyložit slovo optimální?
Realistické je představit si cenu o něco nižší než nesnesitelnou, přičemž například u benzínu jsme zjistili, že sneseme skutečně hodně.
Dalším kritériem prodeje ČEZu bude "minimalizace dopadu na zaměstnanost".
Zde se čertovo kopýtko ukrývá ve slově minimalizace. Jestliže se nehovoří o zachování pracovních míst anebo rekvalifikaci, pak se nehovoří o ničem.
U kritéria liberalizovaného trhu elektřinou v souladu s pravidly Evropské unie doufejme, že se vláda poučí z kritiky blokování konkurence v telekomunikacích.
A konečně zde máme kritérium maximalizace výnosů z privatizace státních podílů.
Na první pohled by se prostě měl ČEZ prodat tomu, kdo nabídne nejvíce. Jak ale vyloučit, že ČEZ nebude prodán tomu, kdo bokem nabídne nejvyšší provizi? Co takhle veřejná dražba? Její nevýhodou ovšem je, že znemožňuje tu provizi, tím pádem poradci premiérovi dražbu poradí sotva.
Vysílá se ve čtvrtek 5. října ráno.