Britská vláda energicky proti nespravedlivě vysokým cenám
Ve snaze posílit konkurenci a podnikavost přislíbila tento týden britská vláda, že bude ostře bojovat proti příliš vysokým cenám výrobků a služeb.
Britský ministr obchodu dostává nové pravomoci, aby mohl zasáhnout proti obchodům i firmám veřejných služeb, které prodávají své výrobky za vyšší ceny, než za jaké se prodávají v zahraničí. Podniky budou pokutovány, jestliže budou porušovat předpisy podporující konkurenci v podnikání.
Vláda bude zkoumat ceny počítačů, módních oděvů, elektrického zboží a hodinek, stejně jako výši záloh, kterou zákazníkům účtují v různých oblastech Británie elektrické podniky. Vláda už v současnosti zkoumá ceny automobilů, potravin v supermarketech a soukromých lékařských služeb.
Podle zákona o konkurenci mohou dostat podniky pokutu až ve výši 10 procent jejich ročního obratu, pokud se zjistí, že jednají proti konkurenci.
Týdeník Sunday Times už delší dobu vede kampaň proti příliš vysokým cenám zboží v Británii a doporučuje čtenářům, aby si kupovali výrobky prostřednictví úvěrových karet a telefonu, případně internetu, přímo ze Spojených států.
Je známo, že počítače stojí ve Spojených státech v dolarech tolik, co v Británii v librách, tedy v Británii asi o třetinu více. Automobily stojí v Británii podstatně více než v některých západoevropských zemích a obdobné rozdíly objevil týdeník Sunday Times i v případě mnohých jiných výrobků, zejména potravin.
Před časem zuřila v Británii kontroverze ohledně audiocédéček, které jsou v Británii také podstatně dražší než ve Spojených státech.
Je zjevné, že pouhé konkurenční prostředí pro snížení cen nestačí. Zákazník musí být informován, že jinde existují lepší služby, než v jeho prostředí, a tyto služby musejí být pro něho dosažitelné, má-li se situace změnit. V tom může hrát vláda významnou roli.