Rusové pohlížejí s pohrdáním na motivy Západu
Letecké údery NATO proti Jugoslávii potvrzují Rusům, že je Západ nepřátelským seskupením
Rusko sice haraší zbraněmi proti organizaci NATO v současnosti neefektivně, napsal v pondělí 5. dubna deník Guardian, ale v jedné věci byly ruské sdělovací prostředky a ruská vládnoucí třída přece jen úspěšné: vytvořili v ruském vědomí historii balkánského konfliktu, která se radikálně odlišuje od jeho západní verze, a která bude ovlivňovat způsob, jak Rusové vnímají vnější svět, po celé další generace.
Osm let otevřených hranic vůči Západu nezbavilo Rusy hluboce zakořeněné nedůvěry vůči západním zemím.
Ostře protizápadní politikové jako Gennadij Zjuganov nemění svou rétoriku. Jenže jeho názory, které byly doposud považovány za okrajové, že totiž se snaží zlopověstný, zkorumpovaný Západ zničit slovanskou, ortodoxní civilizaci, jsou nyní v Rusku hlavním politickým názorovým proudem.
Rusovém, liberální, konzervativní, staří a mladí, jsou dnes přesvědčeni, že cíle NATO v Jugoslávii jsou tytéž, jako byly cíle Saddáma Husajna v Kuwaitu.
Mezi západními, řekněme britskými či italskými pochybnostmi ohledně leteckých úderů proti Miloševičovi a ruským postojem je obrovská propast. Britové či Italové se možná trápí otázkami, zda bylo bombardování legální, zda bylo etické, zda má ze strategického hlediska smysl.
Většina západních kritiků leteckých úderů proti Jugoslávii je přesvědčena, že NATO reagovalo v dobré vůli. Většina Rusů si myslí, že NATO prosazuje vlastní zájmy!
V Rusku se šíří oficiálně i neoficiálně tyto teorie: NATO chce vytvořit v Kosovu vojenskou základnu, prezident Clinton potřeboval po aféře s Monikou Lewinskou světu dokázat, že je mocný, Američané si chtěli vyzkoušet nové zbraně, Američané se potřebovali zbavit přebytku zbraní, aby vytvořili nové pracovní síly, a západní státy si zkoušejí spiknutí, v jehož rámci hodlají používat vojenské prostředky, aby zabránily rozvojovým zemím proniknout na jejich trhy.
Normální západní názor, že se NATO snaží - a moc se mu to nedaří - zabránit diktátorovi, aby terorizoval, okrádal a vraždit statisíce lidí - v podstatě není v Rusku přijímán.
Zatímco se západní sdělovací prostředky velmi intenzívně věnují humanitární katastrofě uprchlické vlny, televizní zprávy v Rusku a zpravodajství v ruských novinách se zaměřuje jen na letecké útoky NATO. Pokud se v ruských sdělovacích prostředcích objeví informace o uprchlících, vzniká většinou dojem, že tito lidé prchají před bombardováním NATO.
I Rusové, kteří navštívili mnoho západních zemí, pociťují naprosté odcizení od Západu.
"Možná, že Amerika chtěla ukázat svou sílu," vyjádřil svůj názor Alexej Michailov, osmatřicetiletý ruský podnikatel.