Názory
Deník Guardian, úterý 6. dubna, 1999
Měl by být Miloševič postaven před soud jako válečný zločinec?
Odpovídá: soudce a nezávislý britský právník Geoffrey Robertson, autor knihy The Justice Game (Hra o spravedlnost) a připravované knihy Crimes Against Humanity, Zločiny proti lidskosti. Geoffrey Robertson se silně angažoval ve snaze postavit před soud chilského generála Pinocheta
"Miloševič má vinu obrovskou vinu, asi jako za druhé světové války Goering. Nese vinu za konflikt, který zuří už déle než sedm let a v němž zahynulo čtvrt miliónu lidí. Právě Miloševičova rétorika v Kosovu v roce 1987 zapálila roznětku srbského nacionalismu. Miloševič prohlásil, že je "načase dát se do boje" a vyzval Albánce, aby "se vzdali nebo zemřeli".
Existují přesvědčivé důkazy, že Miloševič osobně schválil masakr 200 pacientů v nemocnici ve Vukovaru v roce 1992, na začátku balkánské války, a ať už byla jakákoliv jeho role při vedení Karadžiče a Mladiče (tyto důkazy vyžadují zhodnocení od nezávislých právníků) zcela jasně nese odpovědnost jako "velitel" za hrůzné zabíjení starců, žen a dětí při nedávné "policejní akci" jednotek pod jeho velením v Kosovu. Jsou to zločiny proti lidskosti, z nichž se bude muset zodpovídat před mezinárodním trestním tribunálem v Haagu.
Dosud Miloševiče hájila zhoubná fikce suverénní imunity, které však již nesmí být dovolováno, aby chránila tyrany před soudním stíháním za zločiny proti lidskosti. Nemůžeme ani spoléhat na zkorumpované procesy Rady bezpečnosti OSN, kde jeho ruští přátelé charakterizují genocidu jako vnitřní záležitost a jsou odhodláni ho chránit svým vetem supervelmoci. Miloševič měl být postaven před soud už dávno, ale k ničemu by to nebylo, vzhledem k tomu, že se NATO chovalo bezpáteřně a odmítlo zatknout hlavní válečné zločince, kteří mají být souzeni v Haagu.
Odpovídá Nikolaj Tolstoj, britský historik:
Není pochyb o tom, že by měl být Miloševič postaven před soud. Je správné postavit se proti tomuto provinčnímu diktátorovi. Existují proti němu důkazy prima facie, a nevidím žádný rozdíl mezi jeho činy a činy Adolfa Hitlera. Norimberský proces byl významný precedens a pokud to mělo být k něčemu, je nutno zajistit, že i budoucí váleční zločinci budou postaveni před soud.
Někteří lidé cynicky konstatují, že se norimberský proces konal jen proto, že jsme vyhráli válku, a tak jsme si sami určili pravidla. To prostě není pravda. Jen jsme uplatnili normy chování, podle nichž lidé vedli války po dlouhá staletí.
Postavit Miloševiče před soud by bylo symbolicky velmi efektivní. Soud by byl ideální příležitosti k tomu, jak seznámit svět s jeho zločiny. Miloševič je tu u nás za humny a měli bychom prohlásit za cíl a podmínku války, vedené NATO, aby byl zatčen a postaven před soud. Nemůže se bránit tím, že jedná jako hlava státu: má stejnou povinnost respektovat mezinárodní právo jako každý jiný občan jeho země.
Geoffrey Bindman, právník specializující se na lidská práva
Rozhodnutí vydat k soudu Pinocheta do Španělska ukazuje, že mezinárodní právo v oblasti lidských práv může být daleko víc než jen hrdinná slova na papíře: může být skutečnou mocí ve věci spravedlnosti.
Po druhé světové válkce prosadila Všeobecná deklarace lidských práv rozhodnutí zabránit opakování holocaustu. Cílem bylo zavést lidská práva a jejich vynucování jako základní normu. Pokrok v tom byl bolestně pomalý, ale mezinárodní tribunály byly vytvořeny pro Rwandu a pro Jugoslávii a mezinárodní trestní soudní dvůr se brzo stane skutečností. Zároveň prosazuje Pinochetův případ povinnost každého státu postavit pachatele zločinů proti lidskosti před soud ve vlastní zemi.
Miloševič je jasným kandidátem na proces. Pokud jsou u moci, mučitelé a váleční zločinci unikají spravedlnosti, jestliže zůstávají doma. Avšak mohou si být tito diktátoři jisti, že se udrží u moci navždy? Tím, že budeme stále více využívat právní moci, kterou vytváří celosvětový konsensus, můžeme posilovat jejich nejistotu. Je dokonce možné vytvořit tak efektivní rámec trestů, že to přesvědčí všechny miloševiče i pinochety, že pro ně není na této zemi místo, kde by se mohli skrýt.