Politika a šachy
Ivan Hoffman, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Pokud se ruská zahraniční politika řídí nějakou logikou, pak lze říct, že o víkendu se na schůzce G8 ukázal smysl předchozích ruských tahů na zahraničně-politické šachovnici.
Zásadní konflikt, pokud jde o kosovskou krizi, byl zlehka odsunut do pozadí a Jelcin s Clintonem hýřili optimismem. Západ přizná Rusku prestiž a najde další peníze na řešení jeho hospodářských problémů výměnou za to, že tato nevyspytatelná velmoc přestane hrozit komplikacemi všeho druhu. Všechny politické partie vede Rusko stejně a všechny také končí tímto výsledkem.
Kdo očekává originálnější kombinace, musí je hledat u skutečné šachovnice. Gari Kasparov, profesionální mistr světa v pondělí začíná hrát prostřednictvím internetu s celým světem. Očekává se, že stovky tisíc fanoušků budou internetem posílat návrhy tahů, ze kterých pak skupina odborníků vybere nejlepší varianty. Na každý tah bude mít jak Kasparov, tak jeho soupeř svět dvacet čtyři hodin. Ruský velmistr včera v New Yorku řekl, že očekává nesmírně kvalitní zápas, ve kterém bude pravděpodobně muset předvést nějaké nové, netradiční tahy, aby vyhrál.
Pokud jsou nové netradiční tahy předpokladem úspěchu v tak tradiční hře, jako jsou šachy, pak to jistě platí i pro politiku: V té naší jsme zaznamenali důležitý tah Sociálních demokratů ke změně volebního systému, když se o víkendu přiklonili k šestatřiceti volebním krajům.
Zda je to tah správný se ukáže později. Nový volební systém, výhodný pro velké strany, bude pro ČSSD výhodný právě za tohoto předpokladu, zůstane-li velkou stranou. Špatným tahem se pak o víkendu ukázalo vyvolávat předčasné komunální volby. Strany, které tím chtěly zlepšit svou pozici v obecních zastupitelstvech, neuspěly. Obtěžovat voliče mimořádnými volbami ostatně není žádný nový netradiční tah.