Budou-li dívky v rozvojovém světě smět chodit do školy, katastrofální míra šíření AIDS poklesne
Tento článek Ann Cottonové, ředitelky CamFed, charitativní organizace se sídlem v britské Cambridgi, která financuje školné pro 3000 dívek ročně v Zimbabwe a v Ghaně, vyšel v deníku Guardian v pátek 7. července.
Dvacet let poté, co se u lidí poprvé objevilo HIV-AIDS, zůstává nemoc v podstatě neporažena. O tom bude hovořit 11 000 lékařů, vědců, zdravotníků a aktivistů ve věci AIDS na mezinárodní konferenci o AIDS v jihoafrickém Durbanu.
Nebude oznámeno, že byly vytvořeny nové vakcíny, nedošlo k žádnému úspěchu při vytváření nových, levných léků, které by udržely zdraví infikovaných osob, nevznikla žádná nová zázračná metoda, která by zamezila překvapivé rychlosti, jíž se nemoc šíří v rozvojovém světě.
Ze 36 milionů lidí, nakažených virem HIV, jich žije 23 milionů v subsaharské Africe. Více lidí zemřelo loni v Africe na AIDS než ve všech válkách na tomto kontinentu. Nejvíce jsou postiženy nemocí AIDS ženy a dívky. Tato choroba infikuje denně 8500 dětí a mladých lidí a denně na ni umírá 2500 žen.
Odhaduje se, že devadesát procent nemoci a úmrtí na AIDS v Africe teprve přijde - téměř 4 miliony dětí v subsaharské Africe má HIV. V Zimbabwe je HIV pozitivních 30 procent dospělé populace a průměrná délka života poklesne o 17 let, je-li nakaženo 10 procent obyvatelstva nebo více. Spiknutí mlčení ohledně AIDS v Africe u tamějších obyvatel kritizoval generální tajemník OSN Kofi Annan. Ugandský prezident Yoweri Museveni vede informační kampaň proti chorobě AIDS a v Ugandě klesá míra šíření AIDS - avšak ugandský prezident je dosud jediný v Africe, který informuje o AIDS jako o věci veřejného zdraví a vzdělávání.
Existuje ještě jedno řešení, jak zvýšit povědomí o této nemoci, což by mohlo vést k poklesu šíření AIDS v této postižené populaci. Tímto řešením je poskytnout vzdělání dívkám. V poslední době si lidé uvědomují, že poskytování vzdělání dívkám je důležitou součástí úsilí o hospodářský a společenský rozvoj, ale ústřední význam této skutečnosti v boji proti AIDS lidé dosud řádně nechápou.
Příčinou epidemie AIDS ani v západních zemích, ani v Africe není sexuální promiskuita. Je nutno porozumět některým faktorům, které vedou k rychlému zvyšování míry infekce HIV.
Zaprvé je jím chudoba. Není náhodné, že k nejvyššímu výskytu HIV dochází v Africe, v nejchudší oblasti na světě. Chudoba vytváří hospodářské sociální a fyziologické podmínky, které podporují šíření AIDS. Chudoba vede k nedostatku dlouhodobějšího plánování, k nutnosti žít jen pro dnešní den. V takovémto prostředí je vydávání peněz na veřejné informace o této nemoci plýtváním - nemají-li lidé možnost, aby sami rozhodovali o vlastní životě.
Mladé ženy a dívky, které jsou bez vzdělání a bez společenského a politického vlivu, nemají žádnou možnost, jak se bránit mužům, kteří vyhledávají stále mladší ženy, ve snaze ochránit se před HIV. Tváří v tvář muži, který požaduje sexuální styk, nemá dívka, která je nechodila do školy, která je negramotná a která je zvyklá doma poslouchat, sebedůvěru ani dostatečnou víru v sebe, aby dokázala vyjednávat o sexuálním vztahu s mužem jako rovný s rovným. Dívka, která byla svědkem toho, jak její bratři chodí do školy, nemá žádnou zkušenost ani pocit vlastní hodnoty, když se na ni obracejí muži, kteří si myslí, že není infikovaná AIDS.
"Studie v Zaire, v Zimbabwe i jinde všechny dokazují, že studují-li na středních školách větší počty žen, vede to k daleko pomalejšímu šíření infekce HIV," konstatoval minulý měsíc Lawrence Summers, americký ministr financí na konferenci OSN o ženách a rozvoji.
CamFed, který už devět let financuje školní docházku dívek v subsaharské Africe, si je toho dobře vědom. Jedna statistika - kolik procent dívek se stává matkami - ukazuje, jak velký dopad má vzdělání mezi našimi dívkami. Jen pět procent dívek, jejichž studium financujeme v Zimbabwe, se stává matkou ve věkové kategorii od 18 do 25 lety, ve srovnání s celostátním průměrem 47 procent žen ve věku od 20 do 25 let. Spojení je jasné: dívky neotěhotní, protože buď praktikují sex s ochrannými pomůckami anebo sex nepraktikují. Porušují trend vůči mateřství v raném věku a v jejich společenské skupině také nedochází k výraznému šíření AIDS.
Před námi je však obrovský úkol. Ze 110 milionů dětí, které v současnosti na světě nedostávají žádné vzdělání, jsou dvě třetiny dívky a většina z nich žije v subsaharské Africe. Stojí to jen 25 liber ročně (cca 1600 Kč) financovat dívku ve škole v Africe, ale tisíckrát více poskytovat infikované osobě léčbu lékem AZT, který nikdy nebude v Africe široce k dispozici.
Víme, že poskytnout vzdělání dívkám znamená snížit míru nemocí, snížit kojeneckou úmrtnost, snížit porodnost a zvýšit hospodářský rozvoj a dlouhověkost. Dodejte k tomuto seznamu skutečnost, že vzdělání pro dívky je nejmocnějším a nejpraktičtějším profylaktickým prostředkem proti šíření AIDS a argument pro okamžité poskytnutí podstatných finančních částek na vzdělávání se tím stává naprosto neodmítnutelný.