Parlamentní komise k vyšetřování IPB
Návrh ODS vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi, která by se zabývala posledními událostmi kolem IPB, byl z těch, které nelze odmítnout. Kdo by byl býval proti, byl by podezřelý.
Když jde o miliardy, mělo by být jasno. Zvědavost poslanců ovšem byla větší než se předpokládalo a komise nakonec dostala za domácí úkol posvítit si na IPB od jejího vzniku.
To zas nemohla dost dobře odmítnout ODS - také by to bylo podezřelé.
Ponechme stranou jednoho poslance, který komisi nejprve strašně chtěl, a nakonec pro ni nehlasoval a přemýšlejme, co asi do roka poslanci vyšetří.
Nejpravděpodobnější je, že pro jistotu nic. Může se ale stát, že narazí na nepravosti, podezřele poskytnuté úvěry, chybná politická rozhodnutí a třeba i na nějakou chobotnici.
Už naděje stojí za pokus. Pokud by totiž komise uspěla, byl by to dobrý příklad pro zřízení dalších.
Příští parlament by se například mohl zaměřit na případ Temelína. Vyšetřovací komise by zpětně měla zkoumat, kdo výstavbu zavinil, kdo v ní pokračoval, kolik ta legrace stála a asi by taková komise měla učinit návrh, kteří ministři a premiéři by měli toto jaderné dobrodružství zaplatit.
Speciální parlamentní komise by pak bylo třeba k objasnění skutečnosti, že v rozporu s ústavou u nás nelze uskutečnit lidové hlasování.
Bude zajímavé se dovědět nejen konkrétní jména viníků, kteří bránili přijetí zákona o referendu, ale také vysvětlit proč.
To bude samozřejmě nesmírně obtížné, protože to nemá logiku. Politici o sobě nemohou říct, že je názor občanů nezajímá, neboť jsou chytřejší než my ostatní. Tím by nás urazili, nemluvě o tom, že by jim to sotva kdo uvěřil.
Všechny zmíněné komise možná nakonec narazí na stejný okruh podezřelých a třeba i na hlavního strůjce většiny našich problémů. Ale nechejme se překvapit.
5. července 2000