Jaké mají Američané důkazy proti bin Ladenovi? Jen nepřímé
Tento článek včera vyšel v deníku Guardian.
Co se týče prezidenta Bushe, chce dostat za teroristické útoky z minulého úterý Osamu bin Ladena "živého nebo mrtvého". Připomíná to už dávno minulou éru z Texasu, kdy stačilo, aby šerif měl pocit, že někdo něco spáchal, a už za ním byla vyslána tlupa ozbrojenců. Otázka, které nyní čelí mezinárodní společenství, je, zda to stačí k tomu, aby byla rozpoutána válka.
Činitelé americké rozvědky charakterizují důkazy, které mají k dispozici, jako "drtivé". Prý k němu vede všechno. Podle měřítek špionážního materiálu, kde platí každá jemná nuance, jsou indicie skutečně přesvědčivé. Ale podle měřítek soudní síně jsou to všechno jen nepřímé důkazy a to přiznávají i američtí rozvědčíci.
Přesvědčivé důkazy neexistují a možná se nikdy nenajdou, i jestliže bin Laden celou věc zorganizoval sám. Jeho organizace al-Qaeda je velmi volná a saúdský disident záměrně nikdy sám nepoužívá satelitního telefonu.
Bin Laden byl letos v květnu obžalován za vybombardování amerických velvyslanectví ve východní Africe, ale to bylo na základě svědectví jeho bývalých stoupenců. Začátkem tohoto týdne ještě stále neexistovaly žádné důkazy, že by ho někdo z pěti zatčených osob anebo ze 75 vyslýchaných osob přímo obvinil. Nejmenovaný podezřelý, který byl zatčen na newyorském letišti, když se pokoušel cestovat na základě falešného pilotního průkazu, prý poskytl "užitečné informace" ukazující směrem k bin Ladenovi.
Pravděpodobně nejsilnější důkazy, jaké dosud existují, jsou telefonní rozhovory odposlouchané ve Spojených státech a německou rozvědkou. V těchto telefonních rozhovorech známí a sledovaní členové organizace al-Qaeda oslavují útok způsobem, z něhož vyplývá, že o něm předem věděli. V jedné nahrávce říká jeden podezřelý: "Zasáhli jsme cíl!" Může to ovšem znamenat také jen: "My muslimové."
Není pochyb o motivech. V četných dekretech a televizních rozhovorech během let konstatoval bin Laden, že považuje obyčejné Američany za legitimní terč.
V jednom ediktu z února 1998 zdůrazňoval, že by muslimové všude na světě měli vraždit Američany, kdekoliv je naleznou, vojáky i civilisty, "v souladu se slovy všemocného Boha".
Nancy Patersonová, americká právnička, která vypracovala obžalobu Slobodana Miloševiče u válečného tribunálu v Haagu, tvrdí, že jsou tyto výroky z právního hlediska signifikantní. "Kdykoliv hovoří podezřelý takto otevřeně, je to velmi nápomocné," dodala.
Důležitá je také národnost únosců. Z 19 osob, kteří se zmocnili unesených letadel, bylo 13 osob občany Saúdské Arábie, většinou z jihu, odkud je bin Laden. Dva jsou z Jemenu (jako bin Ladenova rodina), tři mají charakteristická arabská jména a jejich národnost dosud nebyla určena a jeden, Mohamed Atta, je Egypťan.
To, že většina únosců byla ze Saúdské Arábie, je velmi významné. Jádrem organizace al-Qaeda jsou lidé z Jemenu a ze Saúdské Arábie.
V Londýně tvrdí ministerstvo zahraničních věcí, že MI6 zjistila nezávisle na Američanech, že je bin laden hlavním podezřelým. Tento materiál nebyl dosud zveřejněn, ale ministerstvo zahraničních věcí samo přiznává, že k soudu by to nestačilo.