Washington je nejednotný ohledně cílů protiteroristické ofenzívy
Článek vyšel v deníku Financial Times 19.9., poslední aktualizace 20.9. v 00.43.
Ve Spojených státech ve středu pokračovaly pokusy vytvořit koalici proti terorismu, avšak v Bushově vládě vznikly podstatné rozdíly ohledně toho, jak by měl Washington pokračovat.
Činitelé americké vlády konstatovali, že ve vládě probíhá debata, jaké cíle má mít protiteroristická koalice. Souhlasili, že to, jaká koalice vznikne, silně závisí na tom, jaké budou její cíle.
Otázkou je zda si Spojené státy přejí vést relativně omezený boj, soustředěný proti Osamu bin Ladenovi, saúdskému emigrantovi, který je hlavním podezřelým za útoky z 11. září, a proti jeho síti. Pro takový cíl by se Spojeným státům dostalo široké mezinárodní podpory. Avšak jestliže - jak dal najevo prezident Bush - budou chtít Spojené státy "vést válku" proti terorismu ve všech formách, mohou očekávat daleko menší míru podpory od zahraničních vlád.
Teroristické útoky sice byly široce odsouzeny, ale v mezinárodním společenství zakořenily také obavy z toho, jaká bude možná americká reakce. Vlády na Blízkém východě a v Pákistánu vyjádřily obavu, jak budou jejich vlastní občané reagovat na široce vedený boj.
V Evropě také vládnou obavy z "přehnané" americké reakce, která by vyvolala daleko více problémů, než kolik by jich vyřešila. Jacques Chirac, francouzský prezident, vyjádřil v úterý ve Washingtonu absolutní solidaritu se Spojenými státy, avšak bylo mu zjevně nepříjemné, že Američané užívají slova "válka".
"Nevím, zda bychom měli užívat slova 'válka', ale mohu říct, že čelíme konfliktu úplně nového druhu," konstatoval.
Richard Medley z firmy Medley Global Advisors, což je newyorský poradenský podnik s těsnými styky s vládou, uvedl že ve Washingtonu zuří mezi oběma hlavními tábory "hluboké rozpory". Uvedl, že se americká vláda snaží najít co nejlepší způsob, jak sloučit reakci, která by byla dostatečně viditelná a energická, aby to uspokojilo americkou veřejnost, a zároveň aby byla dostatečně soustředěná a úspěšná, aby si Spojené státy udržely podporu v Evropě a na Blízkém východě.
Ray Takeyh z Washingtonského Institutu pro politiku Blízkého východu charakterizoval dilema, jemuž čelí Washington: "Velká mezinárodní koalice by poskytla legitimitu světového mínění nadcházejícím americkým leteckým útokům. Avšak koalice mohou být restriktivní a mohou oslabit původní misi. Čím bude koalice větší, tím budou nutně její cíle omezenější."
Američtí činitelé konstatovali, že někteří členové americké vlády sdílejí mezinárodní znepokojení. Někteří poukázali na to, že čím ambicióznější bude cíl, tím, pravděpodobněji selže.
Avšak kdyby byl cíl mezinárodní koalice příliš úzký, rizikem by bylo, že se koalice rychle rozpadne, kdyby náhodou se podařilo zatknout bin Ladena.
Donald Rumsfeld, americký ministr obrany uvedl v neděli, že dosud nebylo vyloučeno vytvoření širší koalice. Některé státy, které podporují terorismus "mají armádu a námořnictvo a letectvo, mají hlavní město a mají hodnotné cíle, na něž lze zaútočit. A my budeme potřebovat, aby přestaly podporovat teroristy."
Paul Wolfowitz, Rumsfeldův zástupce a "jestřáb", hovořil minulý týden o tom, že Amerika zamýšlí "ukončit existenci států," které podporují terorismus. Ale v pondělí ministr zahraničních věcí Colin Powell tuto formulaci odmítl: "My chceme ukončit terorismus. A jestliže existují státy a režimy, národy, které podporují terorismus, doufáme, že je přesvědčíme, že je v jejich zájmu s tím přestat. Ale dál než k 'ukončení terorismu' jít nechceme a ať si pan Wolfowitz mluví sám za sebe."
Colin Powell, hlavní muž americké vlády, který má budovat mezinárodní koalici, vyjádřil naději, že součástí koalice budou všechny "civilizace". Nevyloučil pomoc i od zemí, jako je Írán a Sýrie, které jsou na americkém seznamu států podporujících terorismus.
V současné době se Spojené státy zřejmě snaží vytvořit co nejširší koalici. To odpovídá okamžitému praktickému cíli, který mezinárodní společenství podporuje, totiž honbě na bin Ladena. Rozhodnutí, zda se posléze povede širší válka proti terorismu, bude zřejmě ponecháno na pozdější dobu.