IDET 99: Z hubené krávy Stračenu roku neuděláš
Tak nám v úterý začal zbrojní veletrh IDET 99 plný koktavého železa (muklovský termín pro pistolky a samopaly), obrněných škatulí a lavfů všech možných ráží. I auta jsou tam k vidění a Číňané jistě vystavují i minometnou munici, podobně jako Bulhaři pancéřovky... Na zahájení tajtrlíkovali opět míroví aktivisté, kteří se prokanálovali na výstaviště i přes bystré oko ostrahy - podobně jako na IDETu před dvěma roky. Alespoň byla trochu legrace.
Zaujalo mě zahajovací povídání bývalého prognostika Miloše Zemana, který veletržní candrbál zahajoval.
Mj. řekl: "Každá země, která chce být svobodná, která chce být samostatná a která chce být suverénní, potřebuje silnou armádu a potřebuje rozvinutý obranný průmysl. Tím spíše to platí o České republice s její slavnou tradicí právě v této oblasti, s hlubokými historickými kořeny skvělých výrobků. Počátkem 90. let existovali naivní pacifisté, kteří volali po omezení zbrojního průmyslu. Jediným výsledkem jejich snahy bylo to, že české výrobky byly vytlačeny ze světové konkurence zahraničními firmami."
Jedním z těchto porevolučních pacifistů byl svého času i dramatik Václav Havel. Dnes poučen vládnutím hledí na svět pragmatičtěji než tehdy.
A právě proklamovaný velký útlum zbrojovek svým jistým dílem přispěl i k česko - slovenským třenicím, protože to jasně znamenalo existenční potíže pro slovenské zbrojovky. Že naše trhy obsadili západní humanisté, lze brát s humorem, protože takový už je život.
Nemohu ale souhlasit s prognostikovým optimismem týkající se našeho zbrojního polidštění vstupem do NATO: "Právě proto bych chtěl zdůraznit jak v souvislosti s naším vstupem do NATO, tak s rozvojem evropského obranného průmyslu možnosti, které se před námi v této oblasti otevírají. Možnosti, které zasahují i podniky, které se jenom částečně podílejí na zbrojní výrobě. Jako příklad bych uvedl Tatru Kopřivnice, dříve slavný podnik, který se nyní nachází v krizi a jehož exponáty na tomto veletrhu IDET budeme mít rovněž příležitost vidět..."
Z vyzbrojování českého válečného armádního sboru se snad dosavadní firmy zabývající se zabíjecí technikou uživí, ale bylo by naprosto iluzorní počítat s rozkvětem zbrojního průmyslu. Vykoumat smysluplné stroje na zabíjení lidí - to je dnes velice složitá a nákladná věda. A na to nám chybí výzkumné a vývojové prostředky, které by musely dosahovat ročně stovek miliónů korun, aby se vymyslelo něco víc než nové pěchotní zbraně a nové verze skutečně povedených nákladních tatrovek.
V ostré konkurenci i parametrově zdařilý lehký bitevník L 159 se bude těžko prosazovat na trhu, protože příliš mnoho krav se pase na louce řídce porostlé chmířím vojenských letectev. Spíše bychom se měli modlit, abychom alespoň nepodlehli tlaku Amíků a nekoupili od nich rychle stárnoucí stíhací bombardéry F-16, ale něco rozumnějšího...
Proto vše se mi zdá, že Zeman vyzýval marně: "Měli bychom se vrátit k naší tradici a považovat obranný průmysl za mimořádně důležitou součást našeho průmyslového komplexu." Z hubené krávy stračenu roku neuděláš...
Poznámka JČ: Stejně mě fascinují postoje českých politiků: ale aspoň to řeknou na rovinu Zeman hovoří o naivních pacifistech a o potřebě "rozvinutého zbrojního průmyslu", nedovedu si představit Tonyho Blaira, že by takto vychvaloval zbrojení na veřejnosti - v Británii se jen, tiše v zájmu zaměstnanosti a zisků, ty zbraně vyrábějí, a teprve novináři tu a tam přistihnout politika, třeba ministra zahraničních věcí Robina Cooka, že jeho "etická zahraniční politika" zase není tak příliš etická. Proč jsou míroví aktivisté tajtrlíci? Kde je důkaz, že je výroba zbraní na prodej do zahraničí etickým podnikáním? František Roček nevysvětlil, proč je zrovna zbrojní výroba zásadně důležitým výrobním odvětvím, proč to nejsou třeba počítače. (Česká republika se stejně asi v této oblasti snaží zbytečně, protože technologie vývoje zbraní jde velmi rychle kupředu a ČR nemá na vývoj a výzkum. Počítače ovšem taky nevyrábí.)