Jung odporuje Goldhagenovi
Vážený pane Poláku,
velmi ráda jsem si přečetla Vámi zaslané přednášky C.G.Junga. Taky jsem se k Jungovi v souvislosti s jugoslávskou válkou vrátila a snažím se pochopit, co se děje, i na základě Jungovy geniální znalosti lidské duše.
Proto mě velmi překvapilo, když jsem četla citaci Vašeho dopisu v BL. Já jsem totiž z Vámi zaslaných přednášek i z Junga obecně dospěla k téměř opačným závěrům než Vy, a zejména názory pana Goldhagena podle mne psychologické analýze naprosto odporují.
Nevím, jestli jste psycholog nebo psychiatr, já jsem laik, a proto mne možná poučíte, pokud se mýlím. Podle mne může být psychologická analýza účinná jen tehdy, když pacient získá náhled na to, co dělá a když se vnitřně ztotožní se změnou, která má vést k jeho uzdravení (individuaci). Kdyby terapeut pacienta pomalu k náhledu nevedl, ale násilím mu změnu vnutil, vůbec by mu nepomohl, i kdyby tvrdil, že změna je k pacientovu dobru. Takový postup by naopak dokazoval terapeutovu neprofesionalitu a nezodpovědnost. Proto násilné obsazení země a násilná demokratizace, jak ji navrhuje p. D. Goldhagen, je z hlediska analýzy protimluv a nesmysl.
I když se shodneme, že Miloševič je agresor číslo jedna, je Aliance prostě jen agresorskou dvojkou. V plné míře i na Alianci platí to, že si neuvědomuje a nereflektuje vlastní stín, projektuje své problémy navenek, hledá nepřítele mimo sebe. Jung by se obracel v hrobě, kdybychom chtěli tvrdit, že jen my (Aliance) máme pravdu a my známe všechna řešení - právě toto by byl pro analytika nejpádnější důkaz naší choré mysli. Pravděpodobně by poukázal na objektivní stav skutečnosti - a to nejen na Balkáně, ale i jinde, kde Aliance zasáhla (nebo nezasáhla), protože pro psychologa svědčí o motivech činů hlavně jejich výsledky.
Když pan Goldhagen argumentuje tím, že v Německu a Japonsku jím navrhovaný postup účinkoval, velmi zjednodušuje. Teprve krize by mohla prověřit, nakolik Japonci a Němci pouze vyměnili nacionalizmus za konzum - a na jak dlouho. Velmi pravděpodobně by Srbové i Albánci reagovali také jinak, kdyby jim např. byly nabídnuty ty obrovské finanční prostředky, které jsou vydávány na válku, na zmírnění ekonomické bídy a vytvoření infrastruktury (třeba vAlbánii nebo jinde) pro důstojný život etnických Albánců. Už do Kosova přišli původně Albánci za lepšími ekonomickými podmínkami, a to, že uprchlíci většinou promyšleně směřují do ekonomicky nejvyspělejších zemí, svědčí o ekonomickém aspektu problému (pozor, další možné alternativní řešení).
Nevím, podle čeho poznáte na dálku psychopaty a psychotiky. Doufám, že mě nezařadíte mezi ně a eventuelně opravíte, pokud se pletu.
S přátelským pozdravem