Mrtví z Doveru
V Británii a Nizozemsku pokračuje vyšetřování tragédie, která šokovala Evropu. Od dvou uprchlíků, kteří přežili transport organizovaný některou z čínských mafií, působících v Británii, se veřejnost dovídá o tom, jak se v kamionu směřujícím do Doveru udusilo padesát osm mladých lidí. Evropa cítí, že příčinou jejich hrozné smrti nebude pouze holý fakt, že obchod s ilegálními přistěhovalci je nesrovnatelně výnosnější, než obchod s rajčaty.
Místo zboží s deklarovanou hodnotou deset tisíc liber převážel holandský řidič v kamiónu náklad za milion liber. Cena za ilegální přepravu, ale také riziko ilegálního cestování roste úměrně tomu, jak se Evropa uzavírá přistěhovalectví legálnímu.
Významné francouzské noviny včera napsaly, že odpovědnost za tragédii nese Evropa, která se dosud problémem nezákonného přistěhovalectví odmítala zabývat, a ptá se, zda mrtví z Doveru Evropě otevřou oči.
Británie se rozhodla ve svých přístavech rentgenovat všechny přijíždějící nákladní vozy, a britský ministr vnitra doufá, že tragédie uprchlíků bude sloužit jako varování těm dalším, kteří budou verbováni podsvětím. vFrancie, která se ujme předsednictví v Evropské unii míní společně s Evropskou komisí pracovat na rychlém přijetí společných zákonů unie pro potírání ilegální migrace a přísné trestání obchodníků s lidmi.
To jsou jistě důležitá rozhodnutí jak čelit důsledkům jevu, který ovšem má také svou zřetelnou příčinu.
Tou příčinou je nechuť chudých žít v bídě, když jinde se žije v blahobytu.
Evropské veřejné mínění se v těchto dnech snaží vyrovnat s otázkou, zda je trestné odmítnout bídu a cestovat za lepším životem tam, kde je samozřejmostí. Ta nepříjemná otázka by samozřejmě neexistovala, kdyby nebyl důvod nechat se nacpat mezi rajčata.
Vysílá se ve středu 21. června ráno.