K tragédii udušených čínských imigrantů
Usuzuje se, napsal včera deník Guardian, že gangy, které organizují čínské vystěhovalectví, se zaměřily intenzivněji na Evropu poté, co Spojené státy a Kanada nedávno zavedly přísnější kontroly ilegálních přistěhovalců. Je totiž daleko obtížnější kontrolovat pozemní cesty po Evropě a evropskou letištní přepravu než cesty na americký kontinent přes oceán.
"Máme dost informací o tzv.´Hadích hlavách´; to jsou gangy, které kontrolují lodi směřující do Kanady a do Spojených států z jižní Číny. Stále častěji jezdí však čínští vystěhovalci vlakem do Moskvy anebo zažádají o turistické vízum do Rakouska nebo do Řecka, a odtamtud pak cestují dál.
Malý počet vystěhovalců utíká před politickou perzekucí v Číně: většina patří však prý mezi hospodářské migranty. Čínské vystěhovalectví začalo před 150 lety a v regionu kolem Číny se to považuje za normální jev. "Hadí hlavy" publikují inzeráty, že se "hledají pracovní síly pro zahraničí" a vylepují je na ulicích čínských měst.Potenciální vystěhovalci se zaváží, že zaplatí za možnost vycestovat až 30 000 dolarů na osobu. V mnoha případech si to nemohou dovolit a mohou zaplatit pouze zálohu: zaváží se, že poplatek budou splácet ve své nové zemi. Ženy jsou často nuceny věnovat se prostituci.
Čínské gangy "Hadí hlavy" mají styky s "triádami", mafiemi z jižní Evropy. Většina čínských vystěhovalců cestuje na falešné pasy jiných asijských zemí, jako je Malajsko či Thajsko, které jim opatřil gang. Často na vstup do Evropy nepotřebují víza, mnohdy stačí jen "zvací dopis", který za úplatu napíše občan z Evropské unie. Typická cesta je vlakem do Maďarska nebo Polska a dál pak autem nebo pěšky do Německa a do Rakouska nebo do Holandska a do Francie.