pátek 4. června

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Přehled událostí Odkazy:
 • Soubor nejzajímavějších článků z poslední doby Zdravotnictví v ČR:
 • Znovu o odebírání orgánů živým mrtvým v Ostravě (Miroslav Hruška) Příležitost pro studenty k navázání mezinárodních kontaktů:
 • ... Jenže čeští studenti nemají zájem o styk se zahraničím? (Milan Šmíd) Válka o Kosovo:
 • Jugoslávie kapitulovala - Srbsko přijalo mírový plán
 • Kosovo - buďme přesní (Ivan Hoffman, Radiožurnál)
 • Kosovo - proč se vedla tato válka (Jan Němec)
 • Ještě předtím: Jugoslávie - světový soud promarnil šanci (Guardian)
 • Národnost - odraz specifického místa zemského povrchu? (Kostas Zgafas):
 • Křižovatky kosovských pohledů (František Roček)
 • Obava z islámu? (František Roček)
 • Co si myslí o Kosovu na Středním Východě (Miloš Kaláb) Internet:
 • Kolik stojí Internet v ČR? Může stát velmi málo! (Jan Wagner) Česká televize:
 • Ekonomický disident František Čuba? (Iva Nachtmannová) Romové a americký Helsinský výbor:
 • Pochvala, která uráží (V. Novák, JČ) K svobodě slova v ČR:
 • Trestní oznámení na KSČM za zkreslování historie (Michal Škop) Ekologie v ČR:
 • STOP nelegálnímu drancování Českého krasu!!! (Děti Země)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
 • Tady je minulé vydání Britských listů.
 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
 • Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.

  Aktualizace v pátek ve 12.15:

  První kontakty mezi NATO a vrchním velením jugoslávské armády

  Vrchní velitel spojeneckých jednotek v Evropě generál Wesley Clark a jugoslávský šéf armády hovořili spolu telefonicky. Byl to jejich první kontakt od začátku bombardování. Britský premiér Tony Blair uvedl, že byly zahájeny kontakty, aby se zajistilo, že "existuje logistika pro stažení jugoslávských vojsk". Bombardování včera v noci pokračovalo a Británie trvá na tom, že bude muset být jugoslávský prezident Slobodan Miloševič souzen za válečné zločiny. NATO konstatovalo, že zastaví bombardování, teprve až bude jasné, že byla jugoslávská vojska z Kosova stažena.

  Odborníci ze skupiny G8 už téměř dokončili navrh rezoluce OSN na další etapu mírového procesu.

  Podle dohody, kterou schválil Bělehrad, dojde k ukončení bojů v Kosovu, rychle budou stažena srbská vojska, do Kosova vstoupí mezinárodní bezpečnostní jednotky "s podstatnou složkou NATO", uprchlíci se budou moci vrátit domů a Kosovo dostane autonomii.Tyto podmínky Srbsko odmítalo na dvou kolech jednání ve Francii v únoru a v březnu letošního roku.

  Co bude s prezidentem Miloševičem?

  Washington konstatuje, že jen občané Jugoslávie mohou rozhodnout, zda má či nemá Miloševič zůstat prezidentem. Avšak američtí činitelé otevřeně zdůrazňují, že Spojené státy budou blokovat mezinárodní financování znovuvýstavby Srbska, pokud nedojde v Bělehradě k demokratickým reformám. Amerika konstatuje, že by Jugoslávie nebyla vítána jako člen mezinárodního společenství, pokud by byl Miloševič ještě prezidentem.

  Dohodu přijala Kosovská osvobozenecká armáda skepticky. Podle plánu má být KLA "demilitarizována" a Kosovo se nemá stát samostatným státem, jak si přeje KLA.

  Vznikají spekulace, že by se mohl v Jugoslávii vzedmout odpor proti Miloševičovi za uzavření dohody. Podle novinářů v Bělehradě sice obyčejní Srbové dohodu podporují, ale ptají se, proč kvůli tomu museli trpět deset týdnů bombardování. Srbští nacionalisté odmítají dohodu jako zradu na národě. K prvním známkám neshod došlo, když bylo novinářům zakázáno, aby sledovali parlamentní debatu o návrzích, které ve čtvrtek přivezli do Bělehradu Černomyrdin a Ahtisaari. Předchozí zasedání srbského parlamentu byla vždycky vysílána televizí.

  Úplný text mírové dohody o Kosovu je zde.

  Proč se vedla válka o Kosovo

  Ve čtvrtek dopoledne jsem cestou na glasgowskou univerzitu zaslechl bohužel jen konec výborné rozhlasové debaty mezi britským politologem Johnem Keanem, (mj. autorem nové knihy o Václavu Havlovi) a oxfordským historikem Niallem Fergusonem. Hovořili o podstatě moderních válek. Mimo jiné se mluvilo o tom, že kdykoliv se v Evropě nějaká stát pokusil vést válku na preventivní ochranu vlastního obyvatelstva, vždycky to dopadlo velmi špatně. Co se týče nynější války v Kosovu, zdůraznil profesor Keane, že je to válka o nové uspořádání Evropy: bude či nebude Balkán neustále v následujících desetiletích zdrojem destabilizace pro všechny tamější a okolní země, budou se tam pořád dít zvěrstva a vést války, anebo se podaří evropskému společenství vnutit této oblasti slušné chování silou? - O tom příspěvek Jana Němce v těchto BL. Nejnovější informace o kapitulaci Jugoslávie (je možno věřit Miloševičovým slibům?) jsou v těchto BL na jiném místě, viz zdejší Obsah. (Možná že právě proto se mnozí tak rozčilují, že této části světa vnucuje západní společenství slušné chování zvenčí. Ale proč ne?) JČ

  Co je nového v České republice

 • Absolvent DAMU Jan Vávra se v pátek stal ředitelem ČNTS, servisní televizní společnosti, vyrábějící vysílání televize Nova. Oznámil to Fred Klinkhammer, ředitel společnosti Central European Media Enterprises, která vlastní 99 procent ČNTS. Vávra už nebude moderovat Sedmičku a přestane být šéfem zpravodajství Novy.

 • V Praze 10 byla přepadena banka. Při přepadení pobočky Investiční a poštovní banky na rohu Tuklatské a Černokostelecké ulice v Praze 10 pachatelé postřelili pracovnici banky a člena ochranky zranili úderem do hlavy. Dva lupiči si z banky odnesli valuty i koruny v celkové hodnotě tří miliónů korun.

 • Na pražském viaduktu vykolejily dva vagóny. Na dosti vysokém viaduktu nad Seifertovou ulicí v Praze 3 na Žižkově vykolejil poslední vagón osobního vlaku a rozpůlil se o sloup troleje. Došlo jen k dvěma lehkým zraněním. Kusy vagónu spadly na tramvajovou trolej pod viaduktem a na projíždějící auta.

 • ČR předala EU Národní program. Česká republika předala Evropské komisi Národní program přípravy na členství v Evropské unii. Tento vládní dokument bude jedním z  podkladů, na jejichž základě komise za pár týdnů vypracuje posudek o stavu příprav ČR na  vstup do Evropské unie.

 • Sobotní Global Street Party. Napsala jedna čtenářka:

  Vazeny pane Culiku,

  zda se, ze se stat velmi boji hrstky anarchistu. Patrne si mysli, ze kazdy, kdo netouzi zbohatnout, je pro spolecnost potencialne nebezpecny. Jeden ze sefu policie se dokonce nechal slyset, ze budou zitra kontrolovat KAZDOU PODEZRELE VYPADAJICI OSOBU, smerujici k mistu konani akce (Tesnov na Praze 8). Ma jejich jednani nejakou oporu v zakone? Je mozne lidi preventivne buzerovat? A jak je definovan podezrely antiglobalizacni a antikonzumni zivel? Asi vypada ostentativne skromne a neplytvave.

 • (Nejen) pro Jana Kavana: Dělejte něco, aby mohli mladí lidé z ČR víc studovat v zahraničí. Napsala jedna čtenářka:

  Jmenuji se ... a studuji anglictinu na ... college v .... Nahodou jsem na Internetu zahlidla vase jmeno a zacetla jsem se do zprav. Je bezvadne, ze neco takoveho existuje, jsou tu sice takove veci, jako Mlada fronta dnes v anglictine, ale neni to kompletni, spis jen povrchni zpravy. Vec, ktera me momentalne extremne zajima je, jak dlouho to bude trvat, nez se Ceska republika dostane do EU? Bude to znamenat, ze student napriklad v Britanii si na zivobyti bude moct privydelavat? V soucasne dobe je nemyslitelne, aby si ceska holka nasla jinou praci nez au-pair, jinak totiz riskuje being illegal, coz se prave ted deje mne. Neda se s tim neco delat? Myslim vseobecne, prece do NATO uz jsme vstoupili, ne?Co nam stoji v ceste, abychom se stali cleny EU? Ja si uvedomuji, ze tohle je jen jedna stranka veci, ale verte mi, neni lehke se protloukat s par librama v kapse, dluzit za najemny, nenajit praci a porad je tu neustala pritomnost strachu, ze se do toho vlozi imigracni. Ja uz mam nastesti je dva tydny,po poslednich zkouskach se vracim domu, ale nejsem prvni ani posledni a znam pripady, kdy to skoncilo na drogach a prostituci. A zacalo to studiem anglictiny...

  Jen takový nápad: co by se stalo, kdyby česká vláda začala i prostřednictvím sdělovacích prostředků vyvíjet na Evropskou unii nátlak, že když se tedy má tolik přizpůsobovat EU, nemohla by EU podat asociačním zemím pomocnou ruku tím, že by mladým lidem z těchto zemí umožnila v nich studovat? Vždyť jsou tyto zákazy do nebe volající! - Jsem si docela jist, že kdyby se využili schopní odborníci na publicitu, i britské sdělovací prostředky by tuto záležitost podpořily. Jde-li o začleňování střední Evropy do EU, tak ať se to dělá seriózně. Co víc může těmto zemím pomoci než mít na Západě vyškolené mladé lidi! - Martin Madera k tomu z Cambridge poznamenává, že zahraniční studenti v Británii smějí částečně pracovat, potíž je ale získat to stipendium anebo těch cca 15000 liber ročně (asi 900 000 Kč), které vás dohromady stojí vysokoškolské studium v Británii. . K tomu ale též příspěvek Milana Šmída v dnešních BL. (JČ)

 • České lesbičky na internetu. Napsal jeden čtenář:

  Jene,

  chtel bych vas upozornit na aktivity ceskych lesbicek na internetu pokud vas to bude zajimat, podivejte se na adresy

  http://www.lama-web.cz/llk/

  http://members.tripod.com/elza2829/

  Podle mne muze byt internet idealni misto pro navazovani vzajemnych kontaktu mezi lesbickami -- v CR maji jen malo prilezitosti ke vzajemnemu poznavani a vetsina z nich celkem pochopitelne i malo odvahy ke coming-outu. Najdete zpusob, jak tomu pomoci v Britskych listech?

 • Česká literatura na internetu. Podívejte se na stránku http://narayan.praha.cz - zabývá se českou literaturou. Najdete tam dopis Ivana Diviše, články od Jiřiny Fuchsové, báseň Karly Erbové, nositelky ceny Jana Zahradníčka za poezii, a další texty.

 • V Americe nevládne debilismus. Napsal Petr Hájek:

  Omlouvam se za svuje posledni prispevky, ktere jsem v nahlem hnuti mysli znacne prehnal a na ktere jsem dostal radu opravnenych kritickych komentaru. Predem dekuji za zverejneni teto omluvy.

 • Na tomto místě je anglický text žaloby proti Miloševičovi.

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ. Za pomoci Jiřího Gallase z Internet Servisu jsme dali do provozu Tematický archív Britských listů, v němž naleznete podle obsahu roztříděné a v každé tematické kategorii chronologicky uspořádané články, které vyšly v BL od 1. září 1997. Archív sice ještě obsahuje určité množství překlepů a některé další provozní chyby, ale to opravíme v nejbližších dnech. Můžete brouzdat Britskými listy a podívat se, jak se různá témata během času vyvíjela. (Předchozí vydání BL jsou také k dispozici v jiném, starším tematickém archívu, viz zde.)

 • Pišme poslancům a dožadujme se informací a nápravy věcí veřejných!Veškeré e-mailové adresy poslanců českého parlamentu jsou zde. - Internetové stránky českého parlamentu jsou skutečně velmi dobré, zejména vynikající je knihovna dokumentů, zahrnující stenografické záznamy zasedání od roku 1861 až do současnost, včetně vyhledávajícího stroje. - Otázka však je, zda poslanci používají své e-mailové adresy. No, vyzkoušejte to. JČ

 • Nová stránka časopisu Prague Business Journal shrnuje důležité informace o Praze a obsahuje i celou řadu dalších užitečných faktů, zpráv a informací.

 • Oficiální server o zákonném pojištění motorových vozidel je na  adrese www.ruceni.cz.

 • Zajímavý odkaz. Mam jeden zajimavy odkaz http://kosovainfo.com/english/politics/990305-peace.htm .- dokument predlozeny Srbum v Rambouillet. Zvlaste bod cislo 8 velice pobouril mnoho lidi u nas. Zajimave je tez vyjadreni A. Solzenicyna, ktery rozhodne nepatri k neeticky jednajicim lidem. I.H.

 • Link na srbskou televizi na internetu. Druhe bombardovani objektu Srbske TV jiste vyvola dalsi diskusi. Protoze jen malo lidi muze vysilani Srbske TV videt, dovoluji si nabidnout k uverejneni v BL link na Real video jejich zpravodajskych relaci: V diskusi by meli byt slyset i ti o nez jde, tedy Srbska TV. Zde je link na Real Video/Audio jejich zpravodajskych relaci tlumocenych do anglictiny: http://www.c-span.org/guide/international/kosovoserbiatv.asp. Marek Sojka.

  Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:

  Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.


 • To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a  také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

  Výběr textů z posledních dní:


  Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|