Křižovatky kosovských pohledů
Obdržel jsem reakce na článek Co si Češi myslí o válce v Jugoslávii, to nevíme, ale... Lze je shrnout do dvou hromádek. V jedné jsou poznámky o tom, že podceňuji leteckou misi NATO, že nemám pravdu, že z ní nic dobrého nevzejde. Druhá hromádka mi připomíná, že jsem se vůbec nezmínil o tom, že to není válka jen proti vojákům a radarům, ale plánovitě se devastuje infrastruktura, aby lidé trpěli nedostatkem všeho, což je hyenismus. A mlžím!, protože zásahy civilních cílů jsou bohužel daleko častější, než abych NATO chválil.
Co vzejde?
Ať dopadnou politická jednání a boje jakkoli, prostor současné Jugoslávie projde hlubokou změnou, ale z kosovské lapálie nezíská nakonec nikdo nic, protože to bude obdobně napjatá "symbióza" jako na rozděleném Kypru, byť to je jiný druh konfliktu. Kde nedokázala demokracie odvrátit přítomnost od posledního nejtvrdšího kroku, vytváří kyperský typ symbiózy, který i po rozvoji demokratických struktur zůstane dlouhodobou latentní sopkou.
Přesto historie vede k mírnému optimismu: Regenerace lidského společenství je ohromná. Stačí si např. uvědomit, za kolik let již Francouzi a Němci po druhé světové válce spolu normálně vycházeli...
Proč chválím střelce NATO?
Ztráty civilního obyvatelstva jsou skutečně malé v přepočtu na to, kolik bombardovacích letů provedli kovoví ptáci NATO.
Základním problémem je, že při zaměřování optika a její stoprocentní funkčnost je zaručena pouze v ideálních meteorologických podmínkách. Aby se kovoví ptáci nepoškrábali o jugoslávskou PVO mají letci befel létat ve středních výškách. Proto nízká oblačnost ztěžuje a někdy i znemožnila použití přesného zabíjecího železa.
Laserová naváděcí soustava přijímá na vzdálenost i několika desítek kilometrů slabý signál letounového laserového ozařovače, odražený od cíle. Jestliže se do cesty laserového paprsku dostane mrak kouře vytvořený předchozí bombou, nebo i komín, nelze vyloučit ani stromy, střela ztratí signál a let je neandrtálsky
neřízený. Nepřesnost by byla ještě větší, kdyby se vystupňoval stres pilotů z omezené, ale dosud fungující jugoslávskou PVO. Stačilo by sestřelit během jednoho dne pár letadel NATO a počet chybných zásahů v důsledku většího stresu by se v dalších dnech ještě zvýšil...
Válka proti civilistům?
NATO plánovitě devastuje infrastrukturu, aby lidé trpěli nedostatkem všeho, což je hyenismus - zní další výtka - o tom se nezmiňuji.
S trochou cynismu lze říci, že to je druhá strana kosovské mince. Na jedné straně vyhánění Albánců, na druhé není elektřina, voda, tabák a jistě se tenčí i zásoby hajzlpapíru.
Osobně se domnívám, že NATO již přesáhlo ryze vojenské cíle operace a hraje současně i fyzikálně orientovanou psychologickou válku. Již z druhé světové války je známo, že největší účinky bombardování nebyly v tom, že by byla nějaká továrna rozprášena, ale stačilo mnohdy, aby byla zbavena dlouhodobě dodávek elektřiny, vody a podobných laškovností. Taktéž vážné narušení městské infrastruktury nespočívalo (jak se později při analýzách ukázalo) jen na stupidním kobercovém bombardování, ale stejně efektivní bylo rozrušení sítí služeb - opět voda, elektřiny, přívod plynu, narušení klíčových komunikací - mosty apod.
Továrna na výrobu nikotinových hřebíčků do rakví není vojenský cíl a přitom to je významný vojenský cíl, protože cigareta ve chvíli války snižuje stresovou zátěž jedince. V této fázi kromě útoků na konkrétní vojenské jednotky se jedná také o to, aby se vlivem úderů na elektrárny lidem v celém Srbsku žilo co nejhůře a byla tím připravena půda pro tlak samotných obyvatel proti Miloševičově administrativě, aby přistoupil na podmínky politických dispečerů letecké linky startující z NATO...
Do budoucna bude asi běžné co přišlo v náletech na Jugoslávii až v druhé fázi trestné výpravy a to likvidace sdělovacích prostředků protivníka. Dnes rozhlas, TV i tisk jsou regulérní bojové prostředky, protože propaganda je "mírnou odrůdou biologických zbraní" a umí výrazně ovlivnit průběh válečného příběhu. V konfliktech po roce 2000 budou, podle mého názoru, již na prvním místě úderů nejen radiolokační stanice, velitelské a telekomunikační uzly, ale asi také budovy rozhlasu a TV a vysílače.