Britská vláda obvinila známého reportéra BBC z prosrbské zaujatosti
V České republice se odmítají většinou sdělovací prostředky zabývat systematickou, inteligentní kritikou médií - pokud se o to nějaký list, například Lidové noviny pokusí, dělají to povrchně a neinformovaně. (Nedávno například napsaly, že nový britský kontroverzní film o slavné hudebnici Jacqueline du Pré, která zemřela na roztroušenou sklerózu, je prý filmem o Clintonově ženě Hilary.) Anebo poskytují české sdělovací prostředky prostor neartikulovaným protestům proti údajnému zavádění cenzury, jako tomu bylo, když například Jakub Puchalský v České televizi konečně zruší jeden ze svých nedokonalých publicistických pořadů a učiní tím větší službu veřejnému dobru (míním tím loni na podzim zrušený amatérsky skutečnosti zkreslující pořad Nadoraz).
V každé zemi vyvíjejí politikové nátlak na novináře. Čeští novináři to většinou utajují - v Británii se to většinou dostane na veřejnost a hned se to stane hlavní zprávou dne.
Právě to se stalo koncem minulého týdne, kdy nejmenovaný činitel britské vlády vyjádřil nespokojenost se zpravodajstvím reportéra BBC Johna Simpsona, známého a dlouholetého novináře, který je v současnosti reportérem televize BBC v Bělehradu. Činitel uvedl, že se prý britská vláda chystá stěžovat si na Simpsona BBC.
Hned to bylo ve všech novinách a vyvolalo to množství komentářů, některé z nich přinášíme v překladu.
John Simpson, dlouholetý zahraniční korespondent BBC, koncem týdne hněvivě popřel v rozhovoru s deníkem Guardian jakékoliv zaujetí ve svých reportážích z Bělehradu pro televizi BBC.
Simpson konstatoval: "Odmítám velmi energicky toto obvinění, že jsem pro Srby."
Lance Price, náměstek Alistaira Campbella, tiskového mluvčího britského premiéra, se v pátek pokoušel bagatelizovat obvinění a uvedl, že prý nikdo z Downing Street nic proti Simpsonovi neměl. Avšak informované osoby uvnitř BBC konstatují, že prý kritický názor pochází přímo od Alistaira Campbella, který má těsné styky s novinářem deníku Times, který o záležitosti zveřejnil článek.
Simpson se domnívá, že když ho "čelný činitel britské vlády" obvinil z toho, že nekriticky ve vysílání "opakuje srbskou propagandu", bylo to výsledkem několika incidentů z poslední doby.
"Zaprvé jsem napsal článek pro týdeník Sunday Telegraph, v němž jsem uvedl, že jestliže je účelem leteckých úderů způsobit, aby lidi v Jugoslávii přestali podporovat Miloševiče, tak to nefunguje. To vyvolalo reakci z Downing Street."
Další incident, o němž se zmínil nejmenovaný vládní činitel, se stal ve středu, kdy se moderátor zpráv ve 21 hodin Michael Buerk ptal Simpsona (překlad je v Britských listech na tomto místě) na srbské tvrzení, že bombardování na silnici u Djakovice mělo na svědomí NATO. Simpson odpověděl, že si je jist, že pravda vyjde najevo a dodal, že pokud Srbové na místo incidentu vezmou západní novináře, bude to znamenat, že si jsou svou verzí událostí jisti."
Simpson reagoval na vládní obvinění, že je prý naivní: "Jsem už třicet let reportérem v mnoha válkách a při mnoha revolucích. Vím, jak vlády umlčují a manipulují novináře. Znám triky, jakých používají. Byl jsem v Bagdádu a dva roky jsem působil jako novinář v londýnské novinářské "lobby", která má styky s čelnými politiky. Potřebuje to někoho se zkušenostmi. Nejsem reportérem z fronty. Informuji o tom, jak se staví srbská vláda k válce. To vyžaduje znalosti a porozumění."
Simpson dodal: "Pobavila mě představa, že jsem příliš jednoduché mysli, abych mohl takovéto věci pochopit a že se stávám obětí srbské propagandy a jejích triků. Nestrannost při tom, když svědčím, co se děje předem mnou, je přímou součástí mé osobnosti. Pracuju pro BBC už 34 let. Vím, jak mít kontrolu nad tím, co píšu nebo co říkám."
Minulý týden vyhostila srbská vláda jednoho člena Simpsonova televizního týmu, což podle Johna Simpsona potvrzuje, že je BBC nezávislá. Daleko vážnější však je, dodal Simpson, že nynější vládní kritika je v přímém protikladu s nestrannou a vyváženou novinářskou prací. "Hněvá mě, že je nějaká britská vláda tak ochotna s takovým nadšením vzdát se zásady chladného uvažování a objektivnosti."
Simpson odmítl tvrzení, že je zaujatý anebo že jsou jeho informace příliš zjednodušené. "Viděl jsem příliš mnoho zločinů, které tato vláda napáchala v Jugoslávii - byl jsem v Sarajevu. Vím, o co jde, ale absolutně odmítám využívat toho jednoduchého, emocionálního způsobu řeči, nebudu mluvit o nacistech, fašistech, ani o říších zla. Fakta mluví sama za sebe."
Oficiální vyjádření ze sídla premiéra Tonyho Blaira vyjadřují sympatie s obtížnými podmínkami, za nichž musejí novináři v Bělehradě pracovat a zdůrazňují, že je důležité zveřejňovat před těmito reportážemi varování s vysvětlením, že je obsah těchto reportáží sledován Srby.
Simpson však uvedl, že mu do novinářské práce nikdo nezasahuje, kromě toho, že jsou přerušovány jeho telefonní hovory, "abych si byl vědom, že je někdo poslouchá".
Moje práce by byla lehčí, kdyby do ní přestala zasahovat britská vláda, zdůraznil John Simpson.