Akce požadující oddlužení třetího světa
Zucastnil jsem se v sobotu v Edinburku demonstrace za odpusteni dluhu zemim tretiho sveta. Akci zorganizovalo sdruzeni dobrovolnych organizaci, zvane Jubilee 2000. Podobna sdruzeni existuji v ctyriceti zemich sveta.Dalsi informace o akcich ve Velke Britanii najdete na http://www.jubilee2000uk.org/. Organizatorum jde o to, presvedcit vedouci politiky nejbohatsich zemi, sdruzenych ve skupine G7, aby odpustili znacnou cast dluhu zemim zasazenym chudobou. Podle organizatoru plati nejchudsi zeme devetkrat vice uroku z dluhu, nez dostavaji mezinarodni pomoci. Existujici dluhy nejen znemoznuji, aby se chude zeme zacaly rozvijet, ale odebiraji jim penize, ktere by se daly pouzit na vzdelani a zdravotni peci.
Organizatorum - ve Spojenem kralovstvi jde o devadesat britskych organizaci - se jiz podarilo presvedcit britskou vladu, aby zrusila znacnou cast dluhu http://www.newsunlimited.co.uk/debt/. Problemem zustava pristup Mezinarodniho menoveho fondu a Svetove banky, ktere trvaji na postupech pro oddluzeni, jejichz podminky je pro rozvojove zeme velmi tezke splnit. Take dalsi zeme G7 jako jsou Spojene staty, Francie a Japonsko nejsou ochotny odpustit dluhy. Francie napriklad odmita oddluzit zeme, ktere nejsou jejimi byvalymi koloniemi. V USA neni, na rozdil od evropskych zemi, dostatecny politicky tlak na vladu, aby v teto otazce neco delala. Britska vlada ucinila, i pod tlakem dobrovolnych organizaci, radu kroku na vlastni pest, a doufa, ze dalsi zeme se k ni pripoji.
Sobotni demonstrace v Edinburku si kladla za cil ovlivnit politiky skupiny G7, kteri se nyni schazeji v Koline nad Rynem. Asi deset tisic demonstrantu se spojilo do lidskeho retezce kolem edinburskeho hradu, ktery symbolizoval retez, ktery brani zemim tretiho sveta v rozvoji. Z demonstrace odjeli cykliste s petici, kterou predaji politikum jednajicim na vrcholne schuzce v Nemecku. Pote se konala na nekolika mistech verejna slyseni, na kterych vystoupili predstavitele britske vlady, nevladnich organizaci z Velke Britanie, Ugandy, Nikaragui, a z cirkvi. Podobna demonstrace se konala v nedeli 13. 6. v Londyne.
Zminky o pravidelnem odpusteni dluhu dluznikum se vyskytuji ve Starem zakone. Myslenka je v tom, ze dluznici jsou zranitelni, a veritele by na ne meli brat ohled. Robert Davidson, profesor glasgovske university, na jednom ze slyseni hovoril o biblicke knize Exodus. V ni se uklada veritelum, jimz se dluznici prodali do otroctvi, aby dluzniky po sesti letech propustili, a dali jim dostatek prostredku na to, aby nemuseli byt znovu prodani do otroctvi.
Rada rozvojovych zemi je v situaci firmy, ktera zkrachovala, ale nemuze prestat platit dluhy. Museji splacet uroky bez ohledu na stradani obyvatel. Pokud by neplatila, neobdrzi dalsi mezinarodni pomoc. Proto je rada zemi v bezvychodne situaci. Penize z mezinarodni pomoci plynou do znacne miry opet na placeni uroku.
Organizatori akci hodlaji reagovat na vytky, ze oddluzeni pomuze pouze zkorumpovanym vladcum africkych a dalsich zemi, kteri si penize usetrene z placeni uroku proste ponechaji. Spolupracuji s nevladnimi organizacemi v rozvojovych zemich na tom, aby se s penezi nakladalo zodpovedne a aby oddluzene zeme musely respektovat zasady poctiveho a otevreneho, nekorupcniho financnictvi. To ma byt podminkou oddluzeni.
Vít Novotný
Sdruzeni pro oddluzeni rozvojovych zemi existuje i v Cesku. Cesky rozhlas http://www.radio.cz/news/CZ/1999/04.06.html prinesl 4. cervna kratkou informaci z Litvinova:
"Zájmové sdružení právnických osob Otevřený svět 'OS) v Litvínově na Mostecku organizuje v České republice celosvětovou akci Milostivé léto 2000. Jejím cílem je oddlužení zemí třetího světa, aby místo plácení půjček mohly investovat do rozvojových programů. "Vernisáž české mutace výstavy se uskuteční v objektu OS v Litvínově 14. června," informoval ČTK vedoucí sdružení Karel Tomčík. Tlak na nejvyspělejší země, aby nejchudším státům odpustily dluhy, vyvíjejí organizátoři formou výstavy šestnácti plakátů. Ty textovou i
fotografickou formou přibližují příčiny krizové zadluženosti, její
důsledky, vysvětlují kampaň Milostivé léto 2000 a podávají informace
o tom, co může pro oddlužení zmíněných států udělat každý evropský občan. Součástí výstavy jsou podpisové archy."
Poznámka JČ: Celá Velká Británie je v těchto dnech ve znamení akce požadující oddlužení třetího světa. V neděli se o tom hovořilo při bohoslužbách v kostelech, televizní stanice vysílají benefiční pořady známých komiků ve prospěch této záležitosti, rozhlasové stanice rozhovory s aktivisty, organizujícími demonstrace požadující zrušení dluhů rozvojových zemí.