Co přesvědčilo Tonyho Blaira, že musí být tato válka dovedena do konce
Veškeré pochybnosti, které snad mohl mít Tony Blair o vedení leteckých úderů proti Jugoslávii, byly rozptýleny 3. května 1999, když Blair navštívil uprchlické tábory u Brazde nedaleko makedonsko-kosovské hranice a vyslechl tam četné osobní zážitky uprchlíků, napsal v sobotu 12. června deník Guardian.
"To co slyšel, udělalo na Blaira strašlivý dojem," svědčí jedna osoba, která ho doprovázela. Když z tábora odešel, byl historkami uprchlíků docela zničen. "Je to strašné. Jsou to zločiny..." konstatoval.
Blair podle listu Guardian vstoupil do války jen jako jeden z četných západních politiků, ale jeho pověst během války rostla, protože neústupně požadoval tvrdou linii proti Miloševičovi, zatímco Spojené státy, Francie a Německo váhaly.
"Velkou nezpodpovězenou otázkou je, proč Blair tu válku vedl tak agresívně," řekl jeden politik, který seděl u stolu u Downing Street. "Bylo to morální rozhodnutí anebo to byla politická kalkulace?"
Blairova reakce na jeho návštěvu v táboře v Brazde zdá se podporuje názor jeho kolegů z britské labouristické vlády, že je Blair v první řadě motivován svým smyslem pro lidskost a svou silnou křesťanskou vírou.
"Ti politikové, kteří se domnívají, že Blair nemá žádné morální principy, jsou jednoduše pošetilí," uvedl jeden čelný labouristický poslanec. "Blairovy principy jsou nekonvenční a nepředpověditelné, ale zastává je velmi pevně."
Ať už to byla šťastná náhoda anebo inteligentní úsudek, principy a politická kalkulace se v tomto ohledu nedostaly do vzájemného konfliktu.
Zásadním datem Blairovy proměny byl pátek 16. dubna, den, kdy se rozhodl, že bude asi nutné vyslat do Jugoslávie pozemní vojska.
Následujícího týdne, cestou na vrcholnou schůzku NATO ve Washingtonu při příležitosti padesátého výroči založení NATO pronesl Blair v Chicagu projev, jímž v podstatě přepsal mezinárodní právo. Argumentoval, že mají demokratické vlády právo zasahovat do záležitostí jiných států.
Ve Washingtonu a v západoevropských zemích bylo obtížné pro politiky zastávat tak pevný postoj jako Blair, který měl podporu veřejnosti a velkou většinu v parlamentě.
Britští politikové utvořili most mezi Spojenými státy a Evropou. A Blair zaujal čelné místo v konfliktu, který mohl dopadnout špatně - a ještě špatně dopadnout může, argumentuje Guardian.