Zatrpklý Bělehrad se mstí srbským disidentům
Prezident Slobodan Miloševič zintenzívňuje represe proti srbským občanům, kteří se postavili proti válce, napsala v neděli 13. června v týdeníku Sunday Telegraph bělehradská novinářka Branislava Miloševičová.
Srbští disidenti jsou zatýkáni a policie provádí domovní prohlídky v jejich bytech. Zatýkání pokračovalo i v době, kdy probíhalo v Makedonii jednání mezi jugoslávskými generály a generály NATO. Tisíce mladých mužů bylo donuceno vstoupit do armády.
Mezi zatčenými jsou členové takzvaného Občanského parlamentu, organizace, založené v květnu obyvateli města Čačak, jehož komunální správa byla v rukou srbské politické opozice. Občanský parlament požadoval demokracii a ukončení války.
Čačak, jihozápadně od Bělehradu, měl komunální správu opoziční koalice Zajedno. Během války byl terčem ostrého útlaku Miloševičových policejních sil.
Ve městě byly zakázány demonstrace a starosta Čačaku před měsícem zmizel za záhadných okolností. Místní šéf policie se veřejně vytahoval, že od začátku bombardování NATO zatkl a vyslýchal 200 lidí.
V posledních několika dnech byly provedeny domovní prohlídky v bytech členů Občanského parlamentu a některé osoby byly zatčeny. V pondělí a v úterý byly ulice Čačaku plné vojenské policie, která zatýkala mladé muže a přiměla je zahájit vojenskou službu.
Totéž se děje i v jiných oblastech, kde došlo k protiválečným protestům. Od úterý bylo donuceno v Černé Hoře vstoupit do armády 1500 mužů.
Vojenská policie je přítomna ve velkém počtu v městech Aleksandrovač a Kruševač, kde se minulý měsíc konaly demonstrace poté, co do města byly vráceny mrtvoly vojáků základní služby, usmrcených v Kosovu. Tato města se neúčastnila oslav ukončení války.
Jedna žena v městě Aleksandrovač, jejíž syn je v armádě v Kosovu, řekla: Nebudu oslavovat, protože nevěřím Miloševičovi ani slovo. Budu šťastná teprve, až budu mít syna doma."
V Čačaku se každý ptá, proč muselo dojít k této válce. Jedna žena si stěžovala: "Lidé jsou rozhněváni. Ptají se, proč museli zažít hrůzu bombardování, proč tolik mladých mužů muselo zemřít, když tato dohoda není o nic lepší než dohoda z Rambouillet."
Disidenti jako Zoran Djindič, šéf opoziční Demokratické strany, který byl minulý měsíc odsouzen za zradu u vojenského soudu, zůstávají ve vězení. Djindič byl obžalován poté, co navštívil západoevropská města a zpochybňoval politiku Miloševičova režimu.
Ve městě Niš ve středním Srbsku čekají příbuzní nadarmo na zprávy o osudu 24 vojáků základní služby, kteří byli odsouzeni za dezerci na pět až deset let do vězení.